Szybki kurs wiedzy na temat Budownictwa cz.1

I. WYBÓR DZIAŁKI

Wybór działki budowlanej ma ogromne znaczenie, gdyż błędy popełnione przy jej wyborze nie zawsze dadzą się naprawić. Lokalizacja, którą wybierzemy pozostanie z nami na długie lata.

Tak, więc przed zakupem działki budowlanej należy sprawdzić i wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 

1. Przeznaczenie działki wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Z tego planu dowiemy się:

- czy dana działka ma charakter działki budowlanej,

- czy jest położona w strefie Budownictwa jednorodzinnego

z dopuszczeniem jedynie drobnego handlu i usług,

- o istniejącym lub projektowanym uzbrojeniu terenu,

- o zasadach i warunkach podziału terenu na działki budowlane,

- o szczególnych warunkach zagospodarowania terenu

obejmujących np. zakaz wznoszenia budynków wg określonej

Zabudowy.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy wystąpić do Wydziału Architektury w stosownym urzędzie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – tzw.WZiZT.

 

2. Sprawdzamy stan prawny terenu.

Przed zakupem należy sprawdzić w Wydziale Ksiąg Wieczystych, kto jest właścicielem działki, czy sprzedający ma do działki jedyne prawo, czy działka ma tzw. uregulowany stan prawny. Czy nie jest obciążona hipoteką lub innymi zobowiązaniami.

 

3. Uzbrojenie terenu

Korzystnie dla nas by było, aby zakupiona działka budowlana była już uzbrojona tzn. do jej granicy lub w jej pobliżu powinien być doprowadzony prąd, woda, kanalizacja oraz gaz. Jest to na tyle istotne, gdyż w przypadku działki nieuzbrojonej koszt doprowadzenia mediów może być wysoki. Przed zakupem działki każdym przypadku należy sprawdzić możliwość przyłączenia mediów oraz zorientować się, jaki był by ich koszt.

 

4. Weryfikacja rodzaju gruntu na wybranej przez nas działce.

Najbardziej istotne cechy gruntu to tzw. nośność gruntu, jego przepuszczalność, oraz poziom wód gruntowych. Wszystko to możemy ustalić na podstawie map geodezyjnych. Najlepiej jednak umówić się ze sprzedającym i wykonać takie badania, które nie są drogie.

Dlaczego warto wykonać takie badania, ponieważ rodzaj gruntu decyduje o kosztach budowy fundamentów i izolacji przeciwwilgociowej. Najlepsze pod tym względem są zagęszczone piaski, pospółki i żwiry – gdzie głębokość fundamentów może być w granicach 50 cm. Ma to spory wpływa na oszczędność kosztów wykonania ścian fundamentowych (materiał i czas).

Ważnym czynnikiem jest też poziom wód gruntowych. Bardzo korzystne jest dla nas jak mamy do czynienia z sytuacją, gdy poziom wód gruntowych jest około 1 m poniżej poziomu posadowienia budynku, a grunt jest przepuszczalny.

Pamiętajmy, że w każdym przypadku musimy sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z gruntami nienośnymi, na których domu nie można postawić bez skomplikowanego i kosztownego fundamentowania. Zaoszczędzimy sobie przy tym czas, nery i pieniądze.

 

5. Wielkość i kształt i działki

Wielkość działki ustal w zależności od tego, jaki dom masz zamiar wybudować (mały, duży, parterowy czy piętrowy). Pamiętaj, że przy budowaniu domu ograniczają Cię minimalne odległości od granicy działki (4 metry do budynków zwróconych w stronę granicy działki ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi oraz 3 metry do ściany bez otworów). Wiąże Cię też wiele innych obwarowań, jak na przykład odległość domu od drogi, usytuowanie śmietnika czy szamba.

Do realizacji inwestycji najlepiej nadają się działki w kształcie prostokąta, kwadratu lub zbliżone do niego. Unikajmy działek zbyt wąskich i o kształcie nietypowym. Działki narożne z kolei wymuszają konieczność pozostawienia wolnego od zabudowy pasa szerokości 6m od drogi, a od sąsiadów 4m.

Jeżeli nie masz ograniczeń finansowych, duża działka pozwoli Ci na dowolność w wyborze projektu, ułatwi stworzenie prywatności oraz umożliwi zbudowanie dodatkowo np. stawu czy miejsca do zabawy dla dzieci. Ale jak wiadomo wszystko ma to swoje plusy i minusy. Minusem przy dużych działkach jest wysoki koszt związany z jego ogrodzeniem i konserwacją, zagospodarowaniem zieleni, stała jej pielęgnacja (czasami bez pomocy ogrodnika się nie obejdzie).

 

6. Ukształtowanie terenu działki

Optymalna działka to działka płaska lub łagodnie nachylona na południową stronę. Taka działka ułatwia prawidłowe nagrzewanie i szybsze schnięcie budynku, co ma duży wpływ na konserwację domu i koszty ogrzewania. W porównaniu z terenem płaskim możemy liczyć na oszczędność 5-10%

kosztów ogrzewania. Lekkie wzniesienie umożliwia ponadto dobre przewietrzenie domu. Działka na północnym stoku lub grunt w zagłębieniu będzie natomiast miejscem zimnym i narażonym na wilgoć.

 

7. Położenie działki względem Stron świata

Idealna działka, to działka, na której możemy zrealizować projekt, w którym ogród jest od południa, wjazd od północy, sypialnia od wschodu, a salon od zachodu.

 

8. Dostęp do drogi

Najlepsza sytuacja to taka, gdy nasza upatrzona działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej (gminnej). Jeśli nie jest to zapewnione, będziemy musieli postarać się o tzw. służebność ( tzn. użytkowanie drogi sąsiada, droga konieczna) na cudzej działce tak, aby mieć dostęp do drogi publicznej.

Reasumując wszystkie wyżej wymienione czynniki w małym bądź dużym stopniu wpływają na wartość danej działki. Pamiętajmy, że wszystkie opisane czynniki będą wpływać na komfort mieszkania i życia w nowym domu. Najważniejszą jednak zasadą określającą atrakcyjność każdej działki jest:

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja.

 

Pamiętajmy, że dobrych projektów jest bardzo dużo i można je modyfikować do swoich potrzeb. Natomiast dobrych działek jest coraz mniej.

Zaloguj się, aby mieć możliwość oceniania.

Średnia ocena użytkowników: 0.00

Komentarze do artykułu (0)

Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość dodawania komentarzy.